Vysielačky, chladničky na šampanské. SUPER auto šéfa Tour stojí 3 milióny

Nielen špičkoví pretekári sú českou pýchou na Tour de France.


Už trinástym rokom je so slávnym závodom spojená iná tradičná značka – Škoda. Nahliadli sme za vás do “prvého vozidla” celej Tour, riaditeľskej limuzíny.

Pre pelotón Tour de France je najdôležitejšie farbou žltá, farba dresu vedúceho jazdca. Chod závodu, jeho mozog aj svaly, zase symbolizuje sýto červená. Práve to je farba hlavných vozov celého sprievodného vozového parku, ktorý servis po tri týždne zaisťuje.

Červených vozidiel je šesť vrátane toho hlavného, ​​v ktorého útrobách má kanceláriu riaditeľ pretekov Christian Prudhomme. “Pojem kancelária je na mieste, pretože vo svojom aute trávim viac času ako v skutočnej kancelárii.Zhruba sedem hodín denne, “hovorí Prudhomme.

Zo svojho miesta na zadnom sedadle za vodičom kontroluje francúzsky novinár a funkcionár najslávnejšie preteky sveta.Do limuzíny pravidelne pozýva na zvezenie etapou francúzskej prezidentmi a ďalšie významné hostí, často predstaviteľa regiónov, ktorým jednotlivé etapy vedú.

Vozový park na Tour de France

Je to jeden z dôvodov, aj keď zďaleka nie ten hlavný , prečo Prudhomme potrebuje, aby bolo auto nachystané presne podľa jeho predstáv. Škoda Superb túto požiadavku spĺňa. “Počas svojho riaditeľovania som iný voz nepoznal a som s ním maximálne spokojný,” hovorí 190 cm vysoký riaditeľ. “Meriam dosť. Rovnako vysoký je aj môj vodič Gilles Maignan.A vidíte, pohodlne sa za ním na zadnom sedadle môžem usadiť, “prisadzujú si Prudhomme.

Priestor vnútri má zariadený maximálne účelne. Po pravej ruke nájde pultík so vstupom pre vysielačku a štyrmi farebne odlíšenými gombíky pre prepínanie medzi všetkými dôležitými rádiovými okruhy závodu. Naladiť sa môže na informačný kanál Tour, voz rozhodcov, riaditeľstvo alebo na celý konvoj. Doslova po ruke tak má všetko, čo pre dohľad nad závodom potrebuje. Aj ďalšie štyri hlavné škodovky sú červené, plus jedno auto je rezervné, takisto stále na trati a pripravené zaskočiť, keby bolo treba. Iba ředitelův Superb však môže používať charakteristicky melodický zvuk klaksónu.Nikto iný vám na Tour de France nezatroubí tak ako on.

K špecifickým úpravám interiéru patrí hneď pod pultíkom priestor na nádobu s ľadom. Tam sa chladí šampanské. Verný reglementu pretekov podáva aj Prudhomme občerstvenia najskôr na päťdesiatom kilometri, kde majú prvý bufet i pretekári. Pohárikom si ale samozrejme nepřiťukává tak často, ako si jazdci nakláňajú svoje bidonu s vodou.

Pohodlie priestoru na zadných sedadlách využije riaditeľ ešte pri jednej špecifickej činnosti: vždy na začiatku etapy si otvorí strednej okienko, vysunie sa v ňom hore a práporom odmává začiatok etapy. Operatívne potom zo strechy rieši vzniknutej situácie, napríklad po hromadných pádoch.Potom komunikuje s jazdcami napriamo tvárou v tvár.

Okienko umiestňuje nad zadné sedadlá výrobcu, rovnako ako špeciálne lyžiny, určené na to, aby sa riaditeľ mohol pri mávanie vlajkou nad strechu držať. K ďalším špeciálnym úpravám patrí šesť antén a celé vnútro vrátane nenápadného tlačidla na spustenie majáčika. Z prevažnej väčšiny je ale šéfom určený rovnaký Superb, ktorý si môže zákazník bežne kúpiť. Interiér už si samo upravuje riaditeľstvo závodu.

Na pravom boku kapoty má iniciály HD na počesť zakladateľa usporiadateľskej organizácie Henriho Desgrange, nesmie chýbať ani logo Tour de France. Francúzsky distribútor odhaduje cenu Prudhommova modelu na tri milióny korún.Vzhľadom na to, že od podobných špeciálnych vozidiel existujú len originály, môže ísť cena až do miliónov. Kto vie? Predať svoje auto riaditeľ ešte neskúšal.

Pre Prudhomma má jeho Škoda Superb ešte inú hodnotu ako peniaze. Veď z nej riadi Tour de France.

Čím jazdí riaditeľ Tour de France


Zobraziť viac: stan s gulickami