Vyhorený zázrak Freddy Adu oblečie desiaty dres za šesť rokov

Čoby teenager platil za dosť možno najväčší talent svetového futbalu. Dnes si však Freddyho Adu kluby prehadzujú ako horúci zemiak. Po neúspešnom ťažení Európou, pri ktorom hral okrem Portugalska a Francúzska aj v Grécku, Turecku, Srbsku a Fínsku, sa znova vrátil domov. Tampa Bay Rowdies bude už jeho desiaty klub od roku 2009.

Freddy Adu strieda kluby ako ponožky. Bývalý hráč Benficy či Monaka hral v minulej sezóne za tri tímy, posledne obliekal dres fínskeho KuPS. Po sérii neúspešných angažmán sa vracia do Spojených štátov. Ako voľný hráč posilnil klub druhej najvyššej súťaže Tampa Bay Rowdies.

“Sme nadšení, že sa Freddy Adu pripojil k nášmu tímu.Chceme z Rowdies urobiť najúspešnejší klub v severoamerickom futbale a presne toto je ďalší dôležitý krok k splneniu cieľa, “ rozplýval sa majiteľ celku z Tampa Bay Bill Edwards pre oficiálny klubový web.

Adu sa na Floride stretne so svojím bývalým koučom z reprezentácie USA do 20 rokov Thomasom Rongen, čo by pre vyhasnutú kariéru ofenzívneho univerzála mohol byť dôležitý impulz. Niekdajšiemu americkému reprezentantovi s ghanskými koreňmi totiž bola predikované o poznanie zářnější budúcnosť.

Už v štrnástich rokoch bol najlepším strelcom reprezentácie USA na majstrovstvách sveta do 17 rokov. V osemnástich rokoch potom strelecky ťahal výber na šampionáte dvadsaťročných.Na turnajoch U17 aj U20 dokázal streliť hetrik, čo nikto iný v histórii týchto mládežníckych turnajov nezvládol.

Za reprezentáciu do 17 rokov nastupoval dokonca už od trinástich. O rok neskôr podpísal profesionálny kontrakt v americkej Major League Soccer, v rovnakom veku strelil za svoj klub DC United prvý gól. Všetko ako historicky najmladší hráč. Freddy Adu bol mládežníckym zázrakom, ktorý mal byť novým Pelé.

Práve tento bleskový prechod do seniorského futbalu, takmer bez akéhokoľvek prechodu z “detských” súťaží cez dôležitú dorastenecké úroveň, však Freddymu Adu dosť možno zlomil väz.Vtedy osemnásťročný talent opustil Zámoria a skúsil šťastie v Benfice, kde však pohorel.

Podobne ako v Monaku, Belenenses, Aris Solún, ale dokonca aj v brazílskej Bahie, srbskej Jogodině alebo fínskom KuPS, ktoré ho dokonca vlani poslalo do treťoligovej rezervy.

Okrem reprezentáciou Spojených štátov amerických do 17 a 20 rokov si Freddy Adu zahral aj za výber do 23 rokov, s ktorým postúpil na Olympijské hry 2008 v Pekingu. Na svojom konte má tiež sedemnásť štartov za seniorskú reprezentáciu, v ktorých strelil dva góly. Od leta 2011, kedy k mužstvu prišiel Jürgen Klinsmann, však povolaný nebol.