Prevc vládol aj v Innsbrucku, traja Česi medzi dvadsiatkou najlepších

Tretí závod Turné štyroch mostíkov v Innsbrucku vyhral Slovinec Peter Prevc a zvýšil svoje vedenie v celkovom poradí seriálu. Druhý dnes skončil jeho najväčší súper Nemec Severin Freund, v priebežnom hodnotení však stráca už skoro dvadsať bodov. Bodovali tiež trinásty Roman Koudelka, pätnásty Jan Matura a dvadsiate Lukáš Hlava.

Tri českí skokani sa dostali do dvadsiatky hlavne vďaka tomu, že im prialo šťastie. Po ich pokusoch v rýchlom slede zo začiatku druhého kola sa na mostíku zmenili podmienky a pretekárom fúkal nevýhodný silný vietor do chrbta. Koudelka podal v hodnotení druhého kola šiesty najlepší výkon.

Prevc ukázal, že nemá momentálne konkurenciu.Freund síce vyhral úvodné preteky Turné v Oberstdorfe, ale od tej doby kraľuje Slovinec, dnes triumfoval po najdlhšom skoku dňa v druhom kole na hranici 132 metrov. Zvíťazil o viac ako jedenásť bodov a vo Svetovom pohári má na Freunda náskok už 165 bodov.

“Prvé kolo som moc chcel. Zase som začal pretekať, to sa mi teda moc neoplatilo,” vyhlásil Koudelka v rozhovore pre Radiožurnál. V druhom pokuse sa už dokázal uvoľniť. “To bol normálny skok, aj keď nebol ani excelentný, tak tie metre boli. Dole som si celkom zanadával, pretože toto by sa stávať nemalo. Ale som rád, že je vidieť posun,” uviedol.

Po nádejných výkonoch v Ga-Pa a v kvalifikácii v Innsbrucku sa Koudelka dnešné prvé skok nepodaril (116) a patrilo mu 24. miesto.V druhom pokuse sa polepšil a 124 metrov ho vynieslo hore. V priebežnom poradí Turné sa posunul o jedno miesto na dvanástu pozíciu, v SP zostal trinásty.

Matura po pomalšom vstupe do sezóny aj do Turné ukázal opäť nárast formy a po skokoch 117,5 a 120 metrov podal jasne tohtoročnú najlepší výkon.

Hlava v kosúboji v prvom kole prehral s Nórom Kennethom Gangnesem, tretím mužom dnešného závodu aj priebežného poradia Turné, ale postúpil ako druhý medzi porazenými az devätnástej pozície sa po skoku dlhom 120,5 metra tiež posunul.

Jakub Janda skočil v prvom kole 117,5 m, v súboji s domácim Manuelom Fettnerem (120,5) nemal šancu na postup a nedostal sa ani medzi päť “lucky losers”.

Freund si v skúšobnom kole prežil horúcu chvíľku, pretože po najdlhšom pokuse stratil rovnováhu, ušla mu pravá lyža a spadol. Podľa správ z nemeckého tímu ale utrpel len ľahké odreniny a privodil si pár modrín.

Prevc vedie Turné už takmer o 20 bodov a môže sa stať druhým slovinským víťazom seriálu po Primož Peterka, ktorý vyhral v roku 1997.Dnešné víťazstvo dvadsaťtriročný skokan nezvyčajne emotívne slávil do kamery.

“Innsbruck bol veľká výzva. Po nepodarenom skúšobnom kole som sa snažil skoncentrovať a mám samozrejme radosť. V Bischofshofene to bude ťažké udržať latku takhle vysoko,” povedal Prevc po piatom víťazstvo v sezóne.

Freund si v skúšobnom kole prežil horúcu chvíľku, lebo po najdlhšom pokuse stratil rovnováhu, ušla mu pravá lyža a spadol. Podľa správ z nemeckého tímu ale utrpel len ľahké odreniny a privodil si pár modrín. Nemecký majster sveta nepočíta s tým, že by ešte mohol Prevce ohroziť.

“To by sa v Bischofshofene musel stať zázrak, alebo ho stretnúť veľká smola, čo mu nikto nepraje. Chcem, aby to bol ďalší dobrý preteky , “povedal Freund pred stredajším finále Turné.

1. P.Prevc 842,1, 2. Freund 822,4, 3. Gangnes 800,2, 4. Hayböck 799,0, 5. Forfang 779,3, 6. Fannemel (Nór.) 769,1, …12. Koudelka 718,6, 24. Janda 558,9, 27. Hlava 543,4, Matura 431,3.