Po poľskej hanbe litovské zlato. Reprezentácia EF sa revanšovala titulom

Keď vlani v máji český tím novinárov zložený výhradne z redaktorov a diskutérov bonus na Euro nedokázal v Poľsku vyhrať jediný zápas, veľmi sa toho od neho v Litve nečakalo. Tentoraz sa však nominácie rozšírila aj o žurnalistov z iných futbalových odvetví a výsledkom sú hneď zlaté medaily! Česi turnaj sa skvelým zázemím v kúpeľnom mestečku Druskininkai vyhrali pred druhým Lotyšskom a tretí Arménskom.

Veľká vďaka patrí našim litovským hostiteľom, ktorí zaistili veľmi pohodlné ubytovanie v hoteli Europa Royale, spoločný relax v aquaparku hneď po príchode do Litvy a samozrejme aj bohatý banket krátko po skončení šampionátu.

Úvodom niečo k turnajovému systému.Desať národných tímov hralo každý s každým 1×12 minút na štvrtinový futbalovom ihrisku. Skrátka ako v malej futbale, len s tým rozdielom, že na umelej tráve proti sebe nastúpilo vždy 6 hráčov plus gólman.

Keďže tím do Litvy viezli vodiči čisto z fanúšikovských radov Chelsea, dalo sa očakávať, že sa na samotnom turnaji budeme prezentovať opatrným defenzívnym futbalom a príliš gólov neinkasuje. A skutočne, v deviatich stretnutiach hraných sme lovili balón zo siete iba šesťkrát (lepšiu obranu mali iba Litovčania).

Opatrne sme potom vstúpili do šampionátu hraným systémom každý s každým aj z hľadiska výsledkov.


Aby sme súpera hneď neotrávili, vyhrali sme z úvodných štyroch zápasov len jediný.Zvyšných päť duelov však reprezentácie sa lvíčkem na hrudi zvládla dokonale a nestratila v nich ani bod.Spásou bola prestávka v polovici turnaja, kedy nás usporiadatelia “nadopovali” banány a čokoládou.

Jadro nášho tímu tvorili redaktori bonus na Euro. Tomáš Daníček zaujal pozíciu Pavla Horvátha uprostred poľa a svoje menovke na drese rozhodne nezostal dlžný – čo do distribúcie balóne aj absencia rýchleho pohybu, ktorý vynahrazoval aspoň príležitostnú snahou PREŠOV rozohrávku. Marek Ustohal potom v útoku symbolizoval celú českú cestu turnajom, keď v prvých zápasoch šance pálil, ale potom tromi gólmi odštartoval jazdu za titulom.

Treba podotknúť, že kapitán tímu aj jeho asistent predvečer turnaja na ceremoniálne večeru absolvovali ochutnávku litovskej kuchyne a arménskej pálenky, zatiaľ čo tretí redaktor sekcie Premier League a spoľahlivá skala na pravom beků Víťa Aug sa starostlivo pripravoval u pestrofarebné a popovej songy vyhrávajúci fontány, ako dominanty celého rozľahlého kúpeľného komplexu.

Ďalšie redaktor a Golmanský stálica predošlých ročníkov Dominik Zezula tentoraz kvôli nečakaným pracovným povinnostiam zostal v Česku a prispel tak k výrazne pevnejšiu defenzíve tímu.Jeho nástupca medzi tyčami Roman Duda totiž síce nepútali pozornosť zlatými topánky, zato však suverénne zbieral vysoké lopty a predovšetkým proti Arménsku či Bielorusku mužstvo podržal sériou kľúčových zákrokov.

Náš vlastný Hugo Lloris ďalej za všeličo vďačí aj svojim obrancom – či už nenápadnému brúsiči lajny a ryšavému fotografovi tímu Robertovi Švanda , alebo Dominiku Lupták .Stopér, ktorý si osvojil priliehavú prezývku Pepe, síce často strieľal do vlastných radov, keď raz vsietil vlastný gól a po záverečnom ceremoniáli takpovediac “na Ramosa” upustil a úspešne rozbil majstrovskú trofej, inak ale spolu s Vítom Fratrič – pre turnajové účely Robertom Huth – príkladne tvrdil muziku a rozptyľoval súpera pár výborne načasovanými pády na zem.

Najlepším strelcom našej reprezentácie bol so štyrmi gólmi Pavel Chalupa , ktorý sa pasoval do role skutočného lídra, ktorému nerobilo problém obísť polku tímu súpera a skórovať. Zaslúžene bol na vyhlasovaní menovaný taky najlepším útočníkom turnaja.Naopak iná posila od Brna, Tomáš Oberreiter , pre zmenu spevňovali defenzívne radu – keď ale zápas od zápasu viac perlil so svojimi šajtličkami, presunul sa “Obík” pre posledný duel na hrot a dvoma zlepenými gólmi otočil kľúčový zápas s Poľskom.

O góly sa nakoniec starali iba štyria členovia tímu – dvoma dôležitými zásahmi prispel tiež Daniel Svoboda , ktorý v našom mančaftu zastával úlohu Davida Lafata. Obe bránky strelil z malého vápna, ale bez oboch by sme sa ťažko obišli.Na hrote útoku sa ďalej pohyboval tiež Adam Hefner , ktorý sa postaral o najkrajší gól, ktorý bohužiaľ nepadol – po jednom zo svojich tradičných nábehov za obranu krásne obkrúžila gólmana, aby následne bolestne natrafil na brvno.

Článkom by sme chceli poďakovať nielen organizátorom, ale aj všetkým zúčastneným, ktorí vytvorili výborný futbalový tím, ale predovšetkým partiu.Spoločne sme zvládli aj náročnú dvoutisícikilometrovou cestu – a to vrátane Víti Fratrič, ktorý si až cestou do Litvy uvedomil, že nemá občianku, a po ceste späť mu zlyhalo auto, takže musel ešte s Danom až z Varšavy domov autobusom.

< p>

obrázok

Horný rad zľava: Vít Fratrič (Talkers), Víťa Srp (vitasrp), Marek Ustohal (ústami), Tomáš Daníček (severus), Tomáš Oberreiter (Obík), Pavel Chalupa (Pája), Roman Duda (EAG le grand amour).
Dolné rad zľava: Daniel Svoboda (Bale), Robert Švanda (Riise), Adam Hefner (hefy), Dominik Lupták (ikercc).

Výsledky českého tímu:

Česko – Arménsko 0: 0 | Slovensko – Rusko 0: 2 | Slovensko – Lotyšsko 2: 1 (Ustohal 2)
Litva – Česko 1: 0
Egypt – Česko 0: 2 (Ustohal, Chalupa)
Bielorusko – Česko 0: 2 (Chalupa, Svoboda)
Maďarsko – Česko 0: 1 (Sloboda)
Ukrajina – Česko 0: 2 ( Chalupa 2 ) | Slovensko – Poľsko 2: 1 (Oberreiter 2)