Najväčší poľský objav Eura Kapustka si vybral Leicester

Nestáva sa príliš často, aby Gary Lineker na twitteri verejne vychválil mladého hráča a nepriamo ho označil za hviezdu budúcnosti. U Bartosz Kapustka tak počas jeho debute na Eure urobil, a trochu symbolicky teraz na jeho ‘odporúčanie’ jedná zrovna exfotbalistův obľúbený klub z Leicesteri. Sám krídelník prezradil, že ho práve Foxes chceli zo všetkých najviac, a že sa k nim teda čoskoro presunie…

Anglickí šampióni sa zatiaľ k celej veci nevyjadrili, v britských médiách sa však najčastejšie hovorí o prestupovej čiastke vo výške 7,4 miliónov libier.Sám Kapustka pre Telewizji Poľskou vyhlásil, že mu pri výbere veľmi pomohla aj postava trénera Ranieriho.

Či sa jedná o náhradu za Riyad Mahreze, to zatiaľ nie je jasné, taliansky manažér však trvá na tom, že jeho alžírsky ťahúň na sto percent zostáva.

To by teda znamenalo Kapustkovo pôsobeniu prevažne z ľavej strany, kde v systéme 4-2-3-1 najčastejšie operoval v materskej Cracovia, a kde sa nám tiež v rozostavení 4-4-2 na úvod európskeho šampionátu predstavil proti Severnému Írsku.

Nástup 19-ročného Poliaka na scénu bol vskutku pôsobivý. Jeho kontrola balóna a orientácia v tesných priestoroch brali dych predovšetkým, čomu napomáhalo jeho prirodzenej uprednostňovanie pravej nohy a teda časté vbíhání do stredu poľa.Okrem toho sa prezentoval jednou jedovatú ranou aj pár drzými sklzy.

Neskôr na turnaji už Kapustka takú pozornosť nešiel, to však hlavne preto, že pred ním podľa očakávania dostával prednosť uzdravený Kamil Grosicki. Nepomohlo ani to, že ho Nawałka proti Ukrajine nechal pretáčať zľava doprava a zase späť, čím odrovnal ako Kapustka, tak debutujúceho Zielińského.

Podobne raketový štart mal Kapustka aj na klubovej úrovni, kde si ligovú premiéru odbil ešte len na jar 2014. Po dvoch úplných sezónach teraz pritom odchádza s možno ešte žiarivejšie aurou mladého talentu, než akú sa predtým chválil dvadsaťjedenročný Robert Lewandowski po 18gólové sezóne v Lechu.

Kapustka je aktuálne ešte len 19 rokov, spoznať to však príliš nie je.Na balóne vykazuje veľký pokoj a nemá najmenší problém sa zúčastniť ostrého súboja. Jeho devízami sú parádne fyzická výdrž aj psychická odolnosť. “Bartek nemá žiadny nervový systém; nevie, čo znamená slovo stres,” povedal FourFourTwo jeho futbalový otec Jacek Zieliński.

Zrejme aj preto teenager Kapustka stihol už takým spôsobom upútať na medzinárodnej scéne . Vlani v septembri pri svojej premiére proti Gibraltáru okamžite zavesil a stal sa tak prvým hráčom Cracovie s reprezentačným gólom na konte od dávneho roku 1948. Čoskoro úradoval aj proti Islandu v priateľskom dueli.

Je teda jedine pochopiteľné, že sa Cracovia pred Eurom príliš nehnala do rokovaní so Southamptonom, a radšej si počkala na to, čo jej šikula predvedie vo Francúzsku.Ak v marci 2015 poľský celok v okamihu odmietal ponuku Liège vo výške 400 tisíc eur, tentoraz už jednoducho musel kývnuť.

Kapustkův sedemmiliónovej transfer konieckoncov suverénne zmetie Mierzejewského päť rokov starý rekord, čo sa odchodov z Ekstraklasa do zahraničia týka . Za ofenzívneho záložníka vtedy Trabzonspor zaplatil takmer 4,5 miliónov libier.