Druhýkrát už si Svědík ponuku z Mladej Boleslavi utiecť nenechal

Trénerom Mladej Boleslavi sa Martin Svědík mohol stať už v auguste, kedy ho vedenie klubu chcelo ako náhradu za reprezentačného kouča Karla Jarolíma. Vtedy sa však ešte rozhodol pokračovať u mládežníckych reprezentácií. Keď ale teraz prišla ponuka nahradiť Leoša Kalvoda, už si ju utiecť nenechal.

“Už v lete som to zvažoval, ale to som ešte necítil, že by som chcel u reprezentácie skončiť. Potreboval som ten reprezentačný nadhľad k svojmu vývoju a boli tam dôležité akcie, preto som sa rozhodol počkať. Ale keď prišla ponuka aj teraz, tak moja myslenie už išlo iným smerom, “ povedal Svědík v dnešnom rozhovore s novinármi.

“Práca pri národnom tíme je pocta, ale v mojom kariérnom posunu je logickým krokom ísť trénovať mančaft s ambíciami na poháre.Tím, ktorý má športové zázemie, je ekonomicky stabilizovaný a má veľmi dobrý hráčsky materiál. Takúto možnosť som doteraz v kariére nemal a je to zase úplne iná práca, na ktorú sa veľmi teším, “ dodal štyridsaťdvaročný tréner, ktorý doteraz viedol len Baník Ostrava a druholigovej Pardubice.

V Ostrave vydržal rok a pol, než bol v decembri 2014 odvolaný aj napriek tomu, že tím bol vtedy na piatom mieste tabuľky. Nakoniec skončila Ostrava trinásta ao rok neskôr zostúpila.

“vtedy to bol pocit krivdy, ale keď si to spätne vyhodnotíme, tak mi to v ďalšej kariére pomohlo. Hlavne tým, že som sa dostal k reprezentáciám.Baníka prajem, necítim proti nemu žiadnu horkosť, “ povedal Svědík.

Po Baníka ešte chvíľu pôsobil v Diname Minsk ako asistent Dušana Uhrina mladšieho, ktorý má k Boleslavi veľmi blízko a špekulovalo sa o tom, že aj on by mohol Kalvoda nahradiť.

“Vnímal som to posledné dva dni, kedy to prebehlo tlačou ako zaručená správa. S Dušanom som sa od našej spolupráce stretol len tu na zápas Boleslavi s Brnom a bavili sme sa skôr o rodinách než o futbale. S ním ani s pánom Kalvoda som miestne pomery nepreberala, všetko som konzultoval hlavne s asistentom Jirkom Saňákem, s ktorým som spolupracoval u dvadsiatky, “ vyhlásil Svědík.

Realizačný tím zatiaľ nemá v pláne výrazne meniť . “Chcem s nimi najskôr hovoriť, potom si to budem vyhodnocovať.Záležať bude, či sú schopní plniť moje princípy a či sa s tým chcú stotožniť. Pre mňa je priorita vytvoriť tú tímový duch. To sa týka nielen hráčov, ale aj ľudí okolo. Bude to o nastavení princípov a pravidiel, ktoré budeme chcieť dodržiavať. Na ihrisku aj mimo neho, “ uviedol Svědík.

Zakladá si na komunikáciu s hráčmi. ” Musí vedieť, čo chcem hrať. A chcem ich presvedčiť o tom, že keď budú plniť to, čo ja chcem, tak budeme úspešní. To je veľmi dôležité. Musíme mať tímový duch a jednotu. Bez toho sa nepohneme ďalej. Kladiem dôraz na náročnosť, na pohyb bez lopty a disciplínu.Každý by chcel hrať krásny futbal, ale tiež musí byť účelný a efektívny, to je rozhodujúce, “ popísal svoju filozofiu.

” Veľa ma obohatila spolupráca s reprezentačnými trénermi, ako sú Kozel , Kotal, Suchopárek, a tiež posledný stáž na Juventusu. Odtiaľ som si priviezol veľa myšlienok ohľadom dodržiavania zásad, ktoré sú zásadné pre chod mužstva. To ale samozrejme neznamená, že budeme hrať ako Juventus, “ dodal s úsmevom.

Popri snahe o postup do pohárovej Európy sa chce zamerať aj na vývoj mladých hráčov Mladej Boleslavi. ” Cieľ je urobiť pohárovú Európu, ale aj zapracovať mladých hráčov do zostavy na takú úroveň, aby sa udržali v mládežníckych reprezentáciách, čo by mohol byť ekonomický prínos pre klub.Bude ma zaujímať spolupráca prvého mužstva s juniorky a dorastu. Prepojenie s trénermi mládeže je pre mňa tiež úlohou, “ povedal. ” Dobre poznám Takács, Klobásu, Vejmola a ďalšie miestne talenty a viem, čo od nich čakať a že ich výkonnostný krivka môže ísť ešte hore, ” dodal.