Čínski majitelia Slavie sú blízko ku kúpe štadiónu

Čínski majitelia Slavie sú už blízko k prevzatiu vlastníctva štadióne v Edene, do ktorého plánovala spoločnosť CEFC investovať 50 miliónov eur a vybudovať tak národné stánok. Na twitterovom účte to naznačil predseda predstavenstva pražského klubu a zástupcu čínske skupiny Jaroslav Tvrdík. Podľa hovorcu firmy CEFC je hotová finálna dohoda a prebiehajú záverečné právne a formálne náležitosti.

“Dnes sa konečne podarilo vytvoriť SK Slavia Praha zázemie, ktoré k bojom o popredné pozície v stredoeurópskom futbale potrebuje. Veľká radosť .Dnešok bude raz vo Slávistický múzeu, “ napísal bývalý minister obrany na sociálnej sieti.

CEFC už úspešne vykonala kompletný audit, ktorý predchádza prevzatia. ” Môžeme potvrdiť, že bola vyrovnaná rozhodujúca časť technicko-právnych predpokladov celej transakcie. V rámci tejto etapy bola tiež dosiahnutá finálna dohoda medzi kupujúcim a predávajúcim. Dokončenie transakcie je teraz už len záležitosťou právnych a formálnych náležitostí, “ povedal ČTK Pavel Bednář z tlačového oddelenia CEFC. ” Sme teraz presvedčení, že klub a štadión budú mať rovnakého majiteľa, “ povedal ČTK Bednář.

O tom, že sa spoločnosť CEFC, ktorá už drží takmer kompletný balík akcií Slavie, chystá odkúpiť aj štadión, sa hovorí od marca.Vtedy v rámci Žofínského ekonomického fóra uzavrela dohodu s doterajším vlastníkom, ktorým je akciová spoločnosť Eden Arena. Pôvodne malo ísť o 70 percent akcií s tým, že v nasledujúcich piatich rokoch CEFC investuje do štadióne 49,6 milióna eur (asi 1,34 miliardy korún). Podľa informácií ČTK by však CEFC teraz mala odkúpiť 100 percent akcií.

Ďalším účastníkom dohody je stavebná firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, ktorá by zrejme mala vykonať rekonštrukciu. Predseda futbalovej asociácie Miroslav Pelt naznačoval, že by sa z Edenu mohol stať Národný štadión. Hovoril o zvýšení tribún o jedno poschodie a rozšírenie kapacity na 30 tisíc miest.

Vlastníkom štadióne bol po uvedení do prevádzky v máji 2008 najprv investor spoločnosť E Side Property Limited.V októbri 2011 sa stala väčšinovým majiteľom štadióna investičná skupina Natland, ktorá predtým ovládla aj klub. Spoločnosť prevzala doterajšieho majiteľa firmu E Side Property v rámci vyrovnania s podnikateľom Vladimírom Kroužeckým.

V júli 2012 Natland predal osemdesiatpercentnú podiel v spoločnosti Eden Sport Investments, ktorá prostredníctvom E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkom sa stala spoločnosť Kingwater Holdings Limited, ktorú oficiálne reprezentoval advokát Václav Slavíček. Ten po dohode s hlavnými veriteľmi previedol štadión v Edene pod akciovú spoločnosť Vinet.

S transakcií ale nesúhlasila radnica Prahy 10, ktorá v minulosti investovala do dlhopisov E Side Property. Zmeny potom pokračovali a v súčasnosti štadión prevádzkuje akciová spoločnosť Eden Arena.Nejasné vlastníctva štadióne bolo terčom kritiky aj zdrojom obáv mnohých fanúšikov klubu.

Spoločnosť CEFC tento rok do Slavie investovala 300 miliónov korún, ktoré boli z veľkej časti určené na nákup posíl. Vyplýva to z výročnej správy pre valné zhromaždenie. Hospodárenie v sezóne 2015/16 skončilo stratou 117 miliónov korún, ale klub unikol insolvenciu a zbavil sa dlhov.